Baltic Gospel Singers
06.07.2025
klo 10:30
Kirkko
Ilmainen
Baltic Gospel Singers perustettiin keväällä 1994. Ajatuksena oli luoda kuoro, joka osallistuisi svengaavalla ohjelmistolla jazzjumalanpalvelukseen, jonka järjesti silloinen Dragsfjärdin seurakunta yhdessä Baltic Jazzin kanssa. Kuoro rekrytoi laulajia pääasiassa Kemiönsaarelta, mutta ilahduttavasti myös kauempaa tulevia on liittynyt mukaan laulamaan gospelin ilosanomaa. Baltic Gospel Singersissä laulaa noin 30 kuorolaista ja heitä säestää seitsemän hengen bändi.
Baltic Gospel Singers on julkaissut neljä CD-levyä ja sitä johtavat kaksi kuoronjohtajaa, Jenni Engblom ja Peter Södergård. Kuoro on tehnyt lukuisia kiertueita ympäri Suomea, Ahvenanmaata ja koko Pohjolaa sekä järjestänyt konsertteja myös Virossa ja Pietarissa.
Jazzjumalanpalvelus – Baltic Jazz-festivaalin ja saaren seurakunnan pitkäaikainen ja antoisa yhteistyö
Jo Baltic Jazzin alkuaikoina aloitettiin yhteistyö silloisen Dragsfjärdin seurakunnan, nykyisen Kemiönsaaren seurakunnan kanssa. Tämänkaltainen yhteistyö lienee uniikkia jazzyhteyksissä. Jumalanpalveluksiin on vuosien varrella osallistunut lukuisia jazzyhtyeitä, kansainvälisiä jazzvokalisteja ja -muusikoita.
Baltic Gospel Singersin lisäksi Jazzjumalanpalveluksessa sunnuntaina 6.7. klo 10.30 alkaen on mukana Antti Sarpila.

